Úvod > O škole > Naše třídy > Sluníčka

Sluníčka

Třída se nachází v přízemí budovy školy a navštěvují ji nejmladší děti zpravidla od 3 let.

Do třídy Sluníček chodí zpravidla děti ve věku 3 až 4 let, třída je tedy přizpůsobena nejmladším dětem ze školičky.  Třída pracuje podle Školního vzdělávacího programu Mateřské školy. Tento plán vzdělávání dětí je přizpůsobován ve třídě Sluníček nejmladším dětem, respektive jejich věku, schopnostem i aktuální situaci ve třídě.

Na začátku školního roku se učitelky snaží, aby si děti začaly postupně zvykat na nové prostředí, děti i dospělé. Pokud maminky využívají klub sluníčko, který umožňuje dítěti poznat prostředí mateřské školy v jejich doprovodu, bývá zpravidla adaptační období kratší. Děti se během školního roku učí samostatnosti v sebeobsluze a také se rozvíjí v dodržování hygienických návyků. Pro děti jsou připravovány  hudebně pohybové činnosti i sportovní činnosti, zejména básničky s pohybem mají nejmladší děti při cvičení velice rády. Učitelky dětem nabízí výtvarné aktivity, hudební chvilky, činnosti k rozvoji řeči, myšlení s důrazem na smyslové vnímání.

Cílem, který učitelky v nejmladší třídě sledují, je vést děti ke společnému soužití, k dodržování jednoduchých pravidel ve skupině. Děti se učí hrát si nejprve vedle sebe, později zatouží po kontaktu a hře s druhým dítětem, po ukončení této fáze vývoje dětské hry učitelka pomáhá a podporuje hru dětí ve skupině. Péče a podpora učitelek, směřuje k tomu, aby se děti začaly do mateřské školy postupně těšit a získávaly v novém prostředí mateřské školy pocit bezpečí.

Přestože jsou v této třídě nejmladší děti, během školního roku mají možnost zúčastnit se mnoha akcí pořádaných jak v rámci třídy, tak i celé mateřské školy.

Třída Sluníček