Akce školky

VZHŮRU NA PALUBU- CELOŠKOLNÍ VÝLET

V pátek 20. 5. jsme se autobusem vydali na tradiční výlet  na Bílou. Po dvou letech si děti konečně mohli užít připravený program, který se letos nesl v duchu pirátů a námořníků. Děti se po příjezdu na místo posilnily a byly připravené vrhnout se na úžasnou ,,plavbu,, ,při které je čekaly různé úkoly a zkoušky, aby se staly plnohodnotnými piráty a členy posádky. Děti všechny úkoly zvládly perfektně a na památku si odnesly nejen spoustu zážitků, ale také pomyslnou pirátskou ,,jizvu,, na tváři, jako důkaz složení pirátské zkoušky.

Všem se tento výlet moc líbil a při cestě zpátky některé děti v autobuse dokonce únavou po celém pirátském dopoledni usnuly.

Fotografie ZDE

PROJEKTOVÝ DEN VE STUDÉNCE

Projektový den s environmentální tématikou v rámci projektu Šablony III proběhl 29. 4. 2022 pro  děti třídy hvězdiček a žabiček. Na výlet jsme se vydaly autobusem do Studénky na zámek Nová Horka, který se nachází v bezprostřední blízkosti Chráněné krajinné oblasti Poodří. V areálu zámku Nová Horka na jeho prostorné zámecké zahradě jsme nejprve s dětmi posvačily a poté se nás ujaly paní zooložky, které nás s dětmi provedly stezkou podél lužních lesů až k rybníku Kotvice, kde děti mohly pomocí dalekohledů pozorovat vodní ptactvo, hnízdící v této oblasti. V průběhu procházky přírodní rezervací děti poznávaly rostliny a ptáky žijící v Poodří. Blatouchy bahenní, prvosenka jarní, violka lesní a česnek medvědí, to je jen krátký výčet rostlin, které jsme při našem putování mohly s dětmi vidět. Největším zážitkem však pro děti bylo pozorování ptáčků a zvířat dalekohledem. Mezi ně patřila např. sýkora koňadra, kos černý a také volavka popelavá, která nám proletěla nad hlavami. U rybníka děti pozorovaly kachny divoké, které zde hnízdí. Na závěr pak děti spolupracovaly ve dvojicích, kdy do pracovního listu označovaly samolepkami rostliny a zvířata, které si v rámci putování prohlédly. Tento poznávací výlet za panenskou přírodou plnou zajímavých rostlin a živočichů,  lužních lesů s prastarými duby, rybníků bohatých na vodní živočichy, nám připomněl, jak krásná a jedinečná je naše příroda a jak důležité je tuto přírodu kolem nás chránit a pečovat o ni.

Fotografie ZDE

PROHLÍDKA MATEŘSKÉ ŠKOLY

V rámci dubnového tématu „Povolání- aneb čím budu, až vyrostu“, si děti mohly v doprovodu paní učitelky prohlédnout „zákulisí“ naší mateřské školy a podívat se do míst, kam se běžně nedostanou. Navštívily tak školní kuchyň, ve které paní kuchařky připravují zdravé a chutné svačinky a obědy. Děti byly uchvácené obrovskými hrnci a vařečkami, které se zde nacházejí a obdivovaly také konvektomat, který je v porovnání s klasickou troubou mnohem větší. V kanceláři paní vedoucí školní jídelny pak byly svědky vyřizování telefonické objednávky zboží, které musela paní vedoucí zavést také do počítače.  V prádelně MŠ pak děti mohly vidět náš starý, avšak stále funkční mandl, na kterém se mandluje dětské ložní prádlo. Děti navštívily také paní ředitelku v ředitelně, kde je nejvíce zaujala skartovačka dokumentů a množství papírů, složek a dokumentů. Prohlídka mateřské školy se dětem velmi líbila a umožnila jim poznat a pochopit, jak takový provoz MŠ vlastně vypadá, co všechno  obnáší a kdo jakou práci dělá.

Fotografie ZDE

Myška Klárka a veverka Terka a paní Plasťáková

7. dubna do školky dorazila všemi oblíbená veverka Terka a myška Klárka s divadelním představením o tom, jak je důležité třídit odpad.

Příběh začal jako příprava na Velikonoce a pečení mazance. Veverka Terka a myška Klárka vyrazily k paní Koupkové pro suroviny na pečení. Před tím se ale zdržely u popelnic, kde myška Klárka s dětmi veverce Terce vysvětlovaly jak správně roztřídit odpad. Když bylo hotovo, zjistily jsme, že ve žluté popelnici žije pan Plasťák a hledá paní Plas´tákovou. Veverku Terku a myšku Klárku to vyděsilo, tak rychle běžely k paní Koupkové, kde je čekalo nemilé překvapení. Paní Koupková Začala všechno balit do plastu.

Po tomto zjištění se veverka Terka s myškou Klárkou rozhodly, že paní Koupkové vysvětlí, jak je to neekologické. Jenže paní Koupková byla unesena panem Plasťákem, kvůli svého nešvaru balit vše do plastu.

Naštěstí veverka Terka s myškou Klárkou paní Koupkové vše vysvětlily a pan Plasťák jí mohl propustit a stát se jejím kamarádem.

Všechno dobře dopadlo a my jsme se zase něco naučily.

Fotografie ZDE

Předškoláci v knihovně

Dne 23. března čekalo předškoláky další překvapení. V rámci podpory a rozvoje předčtenářské gramotnosti dětí jsme se vydali do knihovny města Ostravy v Petřkovicích. Od pondělí jsme se na tuto návštěvu připravovali a velice se těšili, takže když nastal den návštěvy, byly děti velmi nadšené. Rozděleni na dvě skupiny jsme tedy hned po svačince vyrazili. Při vstupu nás přivítala paní knihovnice a děti uvedla do dětské sekce knihovny. Usadili jsme se a paní knihovnice nám vyprávěla příběh o kravičce Lízince, která žila na statku a jednu noc nemohla spát. Tak se jí povedlo vzbudit všechny zvířátka. A téma zvířátek děti doprovázelo celou návštěvu v knihovně. Přiřazovali jsme magnetky, kde jaké zvířátko žije, odpovídali na hádanky a poté odpovídali na to, čím je které zvíře užitečné. Paní knihovnice potom dětem dovolila prohlídnout si knížky, které se v knihovně nacházely. Také nás poučila, že pokud si půjčíme nějakou knížku, musíme ji vrátit zpátky na svoje místo.

Dětem se návštěva velice líbila a určitě se budou chtít stát pravidelnými návštěvníky knihovny, až budou chodit do školy a budou si umět knihu samy přečíst.

Fotogalerie ZDE

Odemykání lesa

Druhý jarní den, tedy 22. března, jsme se po dlooouhé zimě s dětmi vydali konečně otevřít les a přivítat jaro i u nás v Petřkovicích. Na cestu jsme se posilnili svačinkou a vyrazili.

Počasí nám přálo a jarní sluníčko nás po cestě příjemně hřálo. Po úspěšném zdolání kopce, který dal hlavně našim nejmenším dětem opravdu zabrat, jsme se společně celá škola sešli na lesní mýtině a pomocí kouzelného zaříkávadla otevřeli les, který si pro nás připravil pestrou škálu zábavných úkolů a aktivit. Zajíček, liška, veverka, a další lesní zvířátka nachystala pro děti úkoly od přeskakování překážek, chůze po kládě až po oblíbené hádanky, skládání obrázků a hod na cíl.

Když děti splnily poslední úkol, všimly si, že se na cestě objevil fáborek jiné barvy. Sebrali jsme tedy odvahu a šli tu záhadu prozkoumat. Po přečtení tajemného vzkazu nám bylo hned vše jasné. Je tady někde schovaný poklad! Po chvilce hledání byl úspěšně nalezen a děti se mohly těšit na sladkou odměnu.

Jarní den v lese jsme si všichni moc užili a jistě si tam ještě někdy zajdeme na procházku.

Fotky Sluníčka ZDE

Fotky Hvězdičky ZDE

Fotky Žabičky ZDE

Zážitkový stan

Dne 14. března čekalo na děti ve školce překvapení v podobě Zážitkového stanu.

Děti byly překvapené a natěšené, co je v tom tajemném stanu vlastně čeká. Jaké bylo milé překvapení, že je to pohádka o vesmírném putování! Dozvěděli jsme se názvy planet, co jsou to souhvězdí a proč v noci nevidíme na hvězdy. Po pohádce nás čekal malý kvíz o vesmíru.

A abychom se na závěr pořádně rozhýbali, zahráli jsme si společně na planety a pak dokonce i na měsíce Jupiteru.

Za odměnu děti dostaly omalovánku a pracovní list. Všem se Zážitkový stan moc líbil a téma vesmíru nás ve školce provázelo ještě po celý týden.

Fotky Sluníčka ZDE

Fotky Hvězdičky ZDE

Fotky Žabičky ZDE

NÁVŠTĚVA ZŠ OSTRAVA-PETŘKOVICE S PŘEDŠKOLÁKY


Dne 9. 3. 2022 jsme se s našimi předškoláky, kterých máme letos třicet čtyři,
vydali na návštěvu do místní základní školy. Nejprve jsme se zastavili v budově druhého stupně, kde jsme byli mile přivítáni paní ředitelkou a paní zástupkyní a v prostorách školní jídelny. Tam nás milé paní kuchařky pohostily výborným koláčem a teplým čajem a děti se tak seznámily se školní jídelnou, kde se budou mnozí v budoucnu coby školáci stravovat. Poté jsme se všichni přesunuli na dolní budovu prvního stupně ZŠ. Tam nás přivítaly paní učitelky i žáčci prvních tříd. Rozdělili jsme se do dvou skupin, kdy jedna skupina dětí navštívila 1.A a druhá skupina 1.B. Natěšení předškoláci usedli do školních lavic a vyzkoušeli si tak nanečisto roli školáka. Paní učitelky měly pro děti připravenou celou spoustu zajímavých aktivit a prvňáčci našim předškolákům se zvládáním úkolů ochotně
pomáhali.
Všichni si z tohoto příjemného dopoledne odnesli spoustu krásných prožitků. A ty děti, které přeci jen měly menší či větší obavy z nástupu do základní školy, či pochybnosti, zda to ve škole zvládnou, se po této návštěvě ujistily, že ve škole to je bezva a že se opravdu nemají čeho obávat, ba naopak, mají na co těšit.

Fotky ZDE

Co nás čeká v naší mateřské škole v nadcházejícím období?

Karneval ve školce

Lyžování na Bílé se sluníčkem

V týdnu od 17.1.- 21.1. 2022 jsme se skupinou předem přihlášených předškoláčků konečně opět po dvou letech mohli absolvovat pěti denní odpolední lyžařský kurz ve ski areálu Bílá v Beskydech. Díky příznivému počasí a hlavně čerstvé sněhové nadílce se dětem lyžovalo skvěle a užily si tak týden plný sportovního vyžití, zábavy a nových společných zážitků. Ačkoliv pořadatel musel vzhledem k epidemické situaci zrušit páteční exhibici pro rodiče, děti nebyly o závody a zábavné soutěže ochuzeny a přivezly si domů krásné medaile coby odměnu za jejich sportovní výkony.

Fotografie a videa z lyžování si můžete prohlédnout ZDE

Projektové dny polytechniky ve školce

Říjen jsme zahájili v naší školce projektovými dny s názvem „ Stavitel města“ a „Malý architekt“, který jsme ve spolupráci s Malou technickou univerzitou realizovali v rámci projektu EU Šablony II. Předškoláci si v rámci dopoledne plného polytechniky a konstruování mohli vyzkoušet polytechnické dovednosti jako např. příprava plánů stavby křižovatky a kruhového objezdu, mostu, sestavování prostorového modelu stavby, či samotné konstruování modelu městské části. Děti tvořily ve skupinkách, učily se vzájemně spolupracovat, domlouvat se na společném postupu, prosazovat přiměřeným způsobem své návrhy, nápady, zkrátka procvičovaly si nejen manipulační a polytechnické dovednosti, ale také sociální a komunikační, které jsou pro jejich další životní etapu neméně důležité. Projekty se uskutečnily ve dnech 1. a 2. října ve třídách
hvězdiček a žabiček. A jelikož máme ve třídě předškoláků značnou převahu chlapců, jejich nadšení do těchto technických a konstruktivních činností bylo opravdu veliké, ale i holčičky vytvořily svou „projektovou dívčí skupinu“ a do činností se také se zájmem zapojily. Odměnou pak pro každého „malého stavitele i architekta“ bylo opravdové osvědčení o absolvování projektu, které si děti odnesly na památku spolu s novými
technickými dovednostmi i zkušenostmi.

Fotky Žabičky ZDE

Fotky Hvězdičky ZDE

Projektový den se záchranářským psem

Dne 23. 9. proběhlo v naší školce v rámci projektu canisterapie již tradiční dopoledne se speciálně vycvičenou fenkou labradorského retrívra Tessie. Děti se na svou oblíbenou čtyřnohou kamarádku velmi těšily a počasí nám ten den také přálo, takže většinu aktivit bylo možné uskutečnit venku na školní zahradě. Děti viděly ukázku výcviku pejska, dozvěděly se, jak je takový cvičený pes pro člověka užitečný a jak dokáže lidem
pomáhat. Tessie se prostřednictvím své majitelky pochlubila mnoha získanými oceněními z oblasti záchranářství a nakonec si spolu s dětmi prošla překážkovou dráhu a předvedla svou odvahu lezením po žebříku a skluzem po skluzavce. Na památku si děti odnesly domů nejen spoustu krásných zážitků ale i originální tričko s otisky Tessiiných
tlapiček.

Fotky ZDE